تمیز کردن قطعات آلوده اغلب چالش بزرگی برای صنایع مختلف از جمله صنایع نفت و گاز و پتروشیمی بوده است. با وجود تمامی تلاشهای صورت گرفته در طراحی فرآیندها و سخت افزارها برای به حداقل رساندن رسوبات در این تجهیزات ، همواره بدلیل سطوح پیچیده داخلی قطعاتی مانند ایر شارژ کولر ؛ مبدل های حرارتی ؛ فیلتر ها و … تمیز کاری و بازگرداندن آنها به راندمان کاری مطلوب ؛ عملیات بسیار پیچیده ای است.
در حال حاضر روش احیایی قطعاتی از دست شستشوی شیمیایی و یا استفاده از پاشش آب با فشار بالاست؛ در حالیکه که در روش شستشوی شیمیایی همواره نیاز به درک دقیق از خواص رسوبات میباشد و در انتها پروسه نیز ممکن است سطوح پیچیده قطعات به طور کامل تمیز نگردد؛ روش ناکارآمد دیگر پاشش آب با فشار بالا است که علاوه بر آنکه تضمینی برای احیای صد در صدی قطعات ارائه نمیکند، نیازمند زمان و نیروی انسانی بسیار بالا و استفاده از حجم بسیار زیادیاز آب میباشد.
نقطه مقابل این روش های شستشوی سنتی و ناکارمد استفاده از قدرت امواج التراسونیک در شستشوی
قطعات پیچیده صنعتی میباشد.
در این روش شستشو، مهمترین مزیت، نفوذ انرژی و پاکسازی نقاط غیرقابل دسترس درون قطعات میباشد.
روش کار در سیستم های التراسونیک به این صورت است که قطعات در مخازنی که با آب و مواد پاک کننده پر گردیده اند، غوطه ور می شوند و پس از تنظیم زمان و دمای شستشو توسط اپراتور، عملیات شستشو بدون دخالت نیروی انسانی انجام می گیرد. به شکلی که درست از لحظه ای که قطعات در وان التراسونیک قرار می گیرند، حجم زیادی از آلودگی ها به سرعت از روی قطعه جدا می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به دنبال چه چیزی هستید؟